Svobodné alternativy některých aplikací

Poradíme a pomůžeme s výběrem vhodného hardwaru i softwaru, přičemž budeme klást důraz na minimalizaci nákladů a maximalizaci použití svobodného softwaru. Oslovte nás a my se Vám budeme věnovat.

Moderátor: Martin Mojmír

Pravidla fóra
Než cokoli napíšete, prosíme, prostudujte si zdejší stručnou (N)etiketu (přímý odkaz ZDE), na jejíž neznalost nebude brán při případném řešení problému zřetel. Děkujeme. Tým fóra ETIQ.CZ, z.s.
Odpovědět
Michal Mauser
Vykázaný uživatel
Vykázaný uživatel

Příspěvek od Michal Mauser »

Svobodný software (nebo open-source) dává uživateli svobodu používat aplikaci/program k libovolným účelům, včetně úprav zdrojového kódu a i následného prodeje. Přístup ke zdrojovému kódu není dnes vůbec samozřejmý, přestože nám dává možnost zkontrolovat, že program opravdu dělá to, co by dělat měl a ne nic jiného. U mnohých známých uzavřených (proprietárních) aplikací se spekuluje, že mohou obsahovat škodlivý kód, který například zaznamenává, co uživatel píše na klávesnici, poslouchá mikrofon (Chrome), či webkameru a tím narušuje soukromí. Svobodný software také dává možnost být méně závislý na jednom vydavateli. Toto umožňuje velice rychle opravovat bezpečností chyby, které u jistých firem vyžadují i několik "záplat na záplatu" :)
Často jsou tyto aplikace také zdarma, což ovšem není podmínkou.

Toto téma se bude věnovat alternativám běžných proprietárních aplikací a příslušným dotazům. Ty nejznámější aplikace, které sám používám, zde vypíši. Některé jsou dokonce mnohem kvalitnější. Možná zjistíte, kolik jich už dlouho používáte.

Internet Explorer ... Firefox, Chromium
Microsoft Outlook ... Mozilla Thunderbird
Microsoft Office ... LibreOffice
Win. Media Player ... VLC media player
WinRAR... 7-Zip
Photoshop ... Gimp, PickPick
Editor zvuku ... Audacity
Total Commander ... Double Commander
TeamSpeak, Ventrilo ... Mumble
PsPad ... Geany
uTorrent ... Transmission
Windows ... Linux
videafilosofie
Nový diskutér
Nový diskutér

Příspěvek od videafilosofie »

Ahoj. Rád bych upozornil na existenci těchto projektů:
https://tox.chat/ - svobodná decentralizovaná alternativa skypu
The diaspora* Project https://diasporafoundation.org/ - pokus o svobodnou decentralizovanou obdobu sociální sítě alá facebooku-twitter
http://www.cyclos.org/ - systém pro LETS v praze například https://pralets.cz/
videafilosofie
Nový diskutér
Nový diskutér

Příspěvek od videafilosofie »

Místo uTorrent je myslím lepší qBittorrent pro KDE nebo deluge v případe GTK (ale deluge nemá tolik funkcí)
Double Commander Mi moc nesedl. Možná gnome comannder nebo mc. Ale ani jedno není tak dobré jako TC
TeamSpeak, Ventrilo - ještě dřív byl dobrý voicechatter, ale dneska se stává spíš zajímavějším pravě TOX neb WebRTC webové služby které ho využívají.
U linuxu osobně mám rád LXDE, případně LXQT protože to nežere tolik ram. Takže třeba lubuntu nebo lxle. V LXLE je lepší podpora pro WiFi karty a repozitáře s aktuálním SW a povolené backporty (je tam aktuálnější ale tím pádem méně otestovaný SW).
Možná by bylo také dobré napsat čím se svobodný software a opensource liší, nevím jestli to každý bude chtít studovat z wikipedie.. Napsat třeba že svobodný software dává víc práv uživatelům. Protože opensource může uživatelé omezovat v EULA atp. :)
http://www.gnu.org/philosophy/free-soft ... om.cs.html

Jop a ještě. Chromium obsahuje zajímavé funkce pro uživatele jako je překlad stránek nebo kontrola pravopisu. Ale jsou s ním spojené určité problémy: http://www.root.cz/clanky/google-propas ... hledavani/
Zajímavý je také projekt https://www.palemoon.org/
videafilosofie
Nový diskutér
Nový diskutér

Příspěvek od videafilosofie »

Tohle je manifest mozilly: https://www.mozilla.org/cs/about/manifesto/
Aneb mozilla se snaží aby byl internet svobodný a nepatřil korporacím ale lidem "uživatelům". Z tohoto pohledu je i google ohrožení svobody internetu ;) - Například nepoužívá otevřené standarty a nepodporuje je vždycky.. Například přestal podporovat XMPP a nahradil ho gangouts atd.
Martin Mojmír
ETIQ.CZ, z.s.
ETIQ.CZ, z.s.
Uživatelský avatar

Příspěvek od Martin Mojmír »

Hezký den,

pokud máte k věci co říci, budeme za Vaše konkrétní a průkazné texty rádi. Eventuálně je můžeme zveřejnit na necenzurovaném internetovém magazínu DuchDoby.CZ. Budou-li Vaše články racionální a dávat hlavu a patu, budeme rádi za častější přispívání.
Jsem odpovědný za to, co řeknu a učiním; nemohu být ale už odpovědný za to, jak to kdo pochopí. Chceš-li mít názor, předpokládej; chceš-li vědět, zeptej se.
Michal Mauser
Vykázaný uživatel
Vykázaný uživatel

Příspěvek od Michal Mauser »

Na vektorové formáty (CorelDraw) je vhodný Inkscape.
mrkvolf
Nový diskutér
Nový diskutér
Uživatelský avatar

Příspěvek od mrkvolf »

Doporučili byste nějaký program na myšlenkové mapy? Oblíbil jsem si Xmind http://www.xmind.net/, který jsem porovnal s FreeMind, ale ten není opensource. Ideální by byla i možnost platformy OS X.

DAW programy pro Linux...
Ardour https://ardour.org/
Bitwig (placený) https://www.bitwig.com/
Michal Mauser
Vykázaný uživatel
Vykázaný uživatel

Příspěvek od Michal Mauser »

FreeMind je opensource podle tohoto odkazu a jelikož je to Java, tak to zapnete všude, kde ji máte.

Lze Ardour použít kompletně místo mixážního pultu při vysílání v reálném čase? Tedy mix výstupů několika individuálních programů + mikrofon + line in?
Petr_NJ
Občasný diskutér
Občasný diskutér

Příspěvek od Petr_NJ »

Pokud chce někdo MMap na jednoduché věci pak raději vyšší verzi Freemind tj. Freeplane. Freemind je fakt už mimo hru.

A pokud chce někdo toto použít jako databázi všech informací, návrhů, kalendáře, budíku, správu veškerých el. podkladů pak doporučuji pouze a jedině DOCEAR http://www.docear.org/ . Je to založeno také na Freemindu (freeplane), stejně jednoduché ovládání, ale možnosti využití tohoto druhu SW na nejvyšší možné úrovni. Vyhledávací a filtrovací možnosti jsou neskutečné, a dalo by se říci, že jednodušeji se píše kniha (např. hodně odborná) v myšlenkové mapě než v samotném Wordu apod.. Export do obvyklých formátů už je celkem pohoda.

Jediné co chybí všem těmto neplaceným softům je možnost spolupráce v cloudu, protože to zatím nefungovalo ani přes dropbox apod. věci. A ta offline synchronizace, je i více lidí problém. Ale záleží na rozsahu práce a metodice práce v týmu. Český člověk si vždy poradí i v největších srač..., když už je to třeba.

Samozřejmě řeším kategorii neplacených free programů z řad open source.
AlA777
Nový diskutér
Nový diskutér
Uživatelský avatar

Příspěvek od AlA777 »

Pěkný přehled portable foss <tady>
Martin Mojmír
ETIQ.CZ, z.s.
ETIQ.CZ, z.s.
Uživatelský avatar

Příspěvek od Martin Mojmír »

@AlA777: Akorát že na tomto webu ty aplikace portable nejsou. Vždy je tam nějaká na něčem závislost.
Jsem odpovědný za to, co řeknu a učiním; nemohu být ale už odpovědný za to, jak to kdo pochopí. Chceš-li mít názor, předpokládej; chceš-li vědět, zeptej se.
Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika (software a hardware)“