Co jsme se z této komunikace mezi Martinou Koťarovou z iniciativy ETIQ.CZ, z.s. a Danou Céovou z ÚMČ Prahy 13 mimo jiné dozvěděli?
# Že ÚMČ Prahy 13, místo aby sám pracoval, děkuje dobrovolným úklidovým skupinám či jednotlivcům, resp. tzv. užitečným idiotům ochotným pracovat bez nároku na mzdu nebo jinou relevantní odměnu, za kterou je však z peněz daňových poplatníků placen právě ÚMČ Prahy 13.
# Že ÚMČ Prahy 13 má problematické lokality dobře zmapované, jež ale než aby čistil, drze je předává k úklidu užitečným idiotům.
# Že se ÚMČ Prahy 13 místo vlastní práce snaží užitečné idioty motivovat a tím nejspíše i svým způsobem uklidňovat jejich zviditelňováním v městském časopise (jakákoli snaha o manipulativní zviditelnění nás nezajímá, naším zájmem je čistota a pořádek a aby úřad odváděl svoji práci).
Úřad nám na naši prosbu nebyl ochoten dodat ani to základní důležité vybavení, kterým jsou napichováky nebo třeba rukavice. Nabídl nám pouze malé množství pytlů, které jsme z důvodu směšnosti takové nabídky odmítli (vybavení jsme si nakonec na vlastní náklady zakoupili sami). Co ÚMČ Prahy 13 po asi dvou letech od zahájení našeho nahlašování incidentů na daném místě prostřednictvím aplikace ZmapujTo a Facebooku učninil, byl odvoz námi napytlovaného odpadu. Celá práce úřadu tak byla v pouze přistavení auta, během 10 minut max. do něj naházení pytlů s odpadem a jejich odvezení.
Velmi smutné na celé této věci je, že ÚMČ Prahy 13 vyčůraně ochotu užitečných idiotů za tento bezplatně pracovat použije ve svůj prospěch jako svůj úspěch při řešení místních problémů s odpady. Přitom tyto úklidy, jak správně poznamenal
marek007, jsou pro dobrovolníky skutečně riskantní. Tito se totiž při úklidech jak na soukromých pozemcích, tak ale i na pozemcích obecních, městských atd. dopouští de-facto protiprávního jednání, jelikož odpad nacházející se na ať už kohokoli pozemku je ve vlastnictví majitele pozemku. Tzn. tím, že jej uklidíme, se fakticky dopustíme krádeže. Jakákoli výzva nebo součinnost v tomto případě s ÚMČ Prahy 13 nebo Magistrátem hl. m. Prahy je bez přímého pověření municipalitou ze strany dobrovolníka protiprávní. Řešením tedy mimo jiné skutečně není, k čemuž např.
ve videu nabádá starosta Ing. David Vodrážka, cizí odpadek ze země zvednout a odnést do koše, což my protiprávně činíme, nýbrž skutečně činnost občany pověřených zaměstnanců úřadů, které mají na starosti občanští zastupitelé známí obecněji pod názvem politici.
Jaká je posloupnost odpovědností?
V každém případě primární odpovědnost nese vždy koncový občan. Je to totiž pouze občan, jenž volí svého zastupitele případně pověřujícího pro jakoukoli práci už bez další volby svého zástupce, např. úředníka. Zastupitel nese odpovědnost „až” sekundární, pověřený zástupce - úředník terciární atd. Proto pokud zastupitel, úředník nebo jakýkoli jiný zaměstnanec občana nejedná a občan nekontroluje svého zaměstnance, jak tento a zda vůbec pracuje, plus toto následně případně konstruktivně občan se svým zaměstnancem a dalšími primárně odpovědnými občany neřeší, nemůže se občan pak divit, že věci nefungují, jak by si přál, přičemž takový občan tím pádem nemá právo si na cokoli stěžovat. Toto je logická a platná posloupnost odpovědnosti.
Jsem odpovědný za to, co řeknu a učiním; nemohu být ale už odpovědný za to, jak to kdo pochopí. Chceš-li mít názor, předpokládej; chceš-li vědět, zeptej se.