Lokální systém správy zdrojů

Etické a morální hodnoty; rozhodovací procesy; společenské, (a)politické a právní předchozí, současné a event. budoucíí socio-ekonomické modely, resp. organizace společnosti - východiska, řešení a možné alternativy.
Tato podkategorie slouží názorovým diskusím libovolného charakteru - nemusí být striktně moderována.
Michal Mauser
Vykázaný uživatel
Vykázaný uživatel
Uživatelský avatar

Příspěvek od Michal Mauser »

Tento projekt se zatím zabývá především pohybem produktů. V první fázi bude založen na systému Copisos, který podle mě představuje zatím nejlepší přechodné období. Nevyžaduje si centralizaci produkce ani výdeje.

Pro programování jsem zvolil jazyk Rust, jelikož je mimo jiné snadno dostupný na všech platformách, velice rychlý, úsporný a aktivně předchází chybám se správou paměti, což je jeden z nejčastějších bezpečnostních problémů. Dokonce občas i navrhuje řešení. Žádný jiný jazyk bohužel nemá tak dobrou filozofii. Do jeho studia jsem již vložil několik desítek hodin a mám připravené základní webové rozhraní. Kód bude zveřejněn až v momentě, kdy bude něco umět a to pod licencí AGPL.
Již dříve jsem naprogramoval první verzi zkušební aplikace Volník, která však nebyla zveřejněna.

Očekávám diskusi ohledně prvních funkcí, které implementovat. Později také dobrovolníky na testování a oslovení minimálně dvou komunit, které by mohly mít o systém potenciálně zájem. Jedna z nich je z okolí Zlína (info pouze soukromě). Samozřejmě pokud bude mít někdo ambice komunitu založit, tak to bude skvělé.

Od zájemců se očekává, že budou mít nastudované minimálně všechny zmíněné články Copiosis.
Michal Mauser
Vykázaný uživatel
Vykázaný uživatel
Uživatelský avatar

Příspěvek od Michal Mauser »

Tak a je to tady. Po stovce hodin učení nového programovacího jazyka, řešení jeho nástrah a kompilace pro Windows na Linuxu vydávám verzi 0.1.0 prototypu aplikace Copiosis.
Nakonec jsem se rozhodl jít krůček po krůčku a začít tvořit pouze textové rozhraní, jelikož bez základních znalostí bylo pracovat s webovým rozhraním poměrně úmorné. V tuto chvíli je aplikace určena správcům, kteří dohlíží na transakce a obsahuje pouze základní funkce jako přidání uživatelů, nabídek, produktů a vyzvednutí. K těmto funkcím jsou samozřejmě dostupné výpisy. Dále budu pracovat na přidání operací s NBR a odstranění některých nepříjemných chyb. Zatím prosím žádné nehlásit, vím o mnoha.
Běží to i na Windows XP sp1, takže snad nebude problém :D

Aplikaci budu brzy předávat zakladateli. Z toho důvodu je také (zatím) anglicky.
Michal Mauser
Vykázaný uživatel
Vykázaný uživatel
Uživatelský avatar

Příspěvek od Michal Mauser »

Vydal jsem novou verzi s výpočty NBR. Pro získání prvních NBR je samozřejmě potřeba nejprve vložit produkt, který žádné "nestojí", vytvořit na něj nabídku a předat jinému uživateli.
Další novinkou je ukládání databáze do souboru na disk. Doposud si program po vypnutí nic nepamatoval.

Odkazy zůstávají stejné.
Michal Mauser
Vykázaný uživatel
Vykázaný uživatel
Uživatelský avatar

Příspěvek od Michal Mauser »

* Přidána možnost manipulovat s odměnou za konkrétní transakci a několik nových hlášek programu.
* Opravena chyba s nulovým počtem produktů v nabídkách a transakcích.
* Existující databáze bude s největší pravděpodobností resetována kvůli nekompatibilitě. Migrace zatím neplánuji.

Zakladatel Copiosis se vyjádřil, že mají zájem začít vývoj nové grafické aplikace začátkem příštího roku. Toto se samozřejmě vylučuje s mou aplikací, která tedy bude určena spíše pro ukázku správcovství systému pro nadšence z důvodu nelíbivého ovládání. Teoreticky by však mohla být použita v praxi. Tímto však vývoj nekončí, jelikož moc dobře víme, jak to s takovými plány dopadá a do budoucna se také chystám grafiku opět vyzkoušet. Zamyslím se také, jak to přizpůsobit více zdrojové ekonomice. Budu rád za nápady na nové funkce a testování.

Budu přizván na setkání týmu, kde se uvidí, zda bych mohl (jako amatér) nějak pomoci. Nepředpokládám však, že budou stavět aplikaci na kompilovaných jazycích a tím pádem se nebudu moci účastnit s jazykem Rust. O práci s jiným nemám momentálně zájem.
Michal Mauser
Vykázaný uživatel
Vykázaný uživatel
Uživatelský avatar

Příspěvek od Michal Mauser »

Rozpracoval jsem novou softwarovou knihovnu zajišťující správu zdrojů ve zdrojové ekonomice a na ni napojený simulační program. Knihovna momentálně umožňuje vkládat produkty, materiály a jednoduše zpracovávat poptávku s ohledem na nedostatek zdrojů. Zmíněný program poté generuje náhodné události do systému a vypisuje je na obrazovku. Program přijímá dva číselné parametry, počet cyklů a pauza v milisekundách. Opět by měl fungovat na Windows i Linuxu.
https://github.com/uranixcz/resource_mng/releases
Michal Mauser
Vykázaný uživatel
Vykázaný uživatel
Uživatelský avatar

Příspěvek od Michal Mauser »

Nahrál jsem .dll knihovnu pro Windows a všechny řádky výstupu již začínají číslem. Nyní je tedy možné, aby kdokoli neznalý jazyku Rust mohl moji knihovnu použít se svým jazykem a vytvořit například grafické rozhraní.
Michal Mauser
Vykázaný uživatel
Vykázaný uživatel
Uživatelský avatar

Příspěvek od Michal Mauser »

Dnes jsem nahrál novou verzi programu zdrojové ekonomiky s českým překladem. Vylepšení je málo, ale celou tu dobu jsem nezahálel. Pracoval jsem totiž na způsobu, jak odvysílat hlasové konference na Mumblu přímo do rádia a podařilo se. Možná si to brzy vyzkoušíme. Kromě toho jsem si i pro zábavu zkusil naprogramovat vlastního Mumble klienta pro poslech (v podstatě také forma rádia), ale zasekl jsem se na rozkódování zvukových zpráv. Jakmile se mi to podaří vyřešit, tak kód samozřejmě zveřejním. Do té doby by ale byl k ničemu.
Michal Mauser
Vykázaný uživatel
Vykázaný uživatel
Uživatelský avatar

Příspěvek od Michal Mauser »

Momentálně probíhá přípravná práce na implementaci výrobní fronty a priorit. Veškerá výroba půjde nově přes tyto fronty. Na každou prioritu jedna fronta. Produkce ze vzácných materiálů se neruší, ale zůstává ve frontě, dokud se situace nezmění (v budoucnu i při přidání nové varianty produktu). Princip jsem nastínil zde:
https://docs.google.com/presentation/d/ ... sp=sharing
Michal Mauser
Vykázaný uživatel
Vykázaný uživatel
Uživatelský avatar

Příspěvek od Michal Mauser »

Výrobní fronty a priority jsou připraveny. Aplikace nyní, jak jsem psal minule, objednávku nezahodí, ale nechá ji čekat ve frontě, dokud zdrojová situace nezlepší. Toto se kontroluje při každé nové objednávce pro všechny produkty ve frontě. Každý produkt je zařazen do fronty podle své priority. Nízká hodnota priority znamená vyšší prioritu a první se tedy vždy začíná od těchto produktů. Hláška, kterou potom vidíte na výstupu řekne jako dříve, zda byl produkt rovnou vyroben, nebo byla výroba odmítnuta a zařazena do fronty a z jakého důvodu. Momentálně můžete vidět u tohoto procesu podrobnější informace pouze v anglické verzi.

Hodil by se mi nějaký nápad, jak vyřešit, aby se nečekalo, než bude dostatek zdrojů pro vyrobení všech objednávek stejného produktu ve frontě a místo toho to kontrolovat pro každou objednávku zvlášť. Stále však musí být zajištěno, že se nedostatkovost zdroje nesmí dostat nad 50. Zatím si pohrávám s myšlenkou, že půjde vyrobit pouze tolik, aby se nedostatkovost nezměnila. Takové řekněme krácení ve zlomku.

Dalším krokem je nyní zavedení podpory pro vícero variant každého produktu. Nejprve bude každá varianta pouze z jednoho materiálu. Později i různé kombinace. Stahovat program můžete samozřejmě i nadále z odkazu v tomto příspěvku.
Michal Mauser
Vykázaný uživatel
Vykázaný uživatel
Uživatelský avatar

Příspěvek od Michal Mauser »

Přidány počáteční materiály a produkty, což nám umožní se více soustředit na objednávky a aktualizace. Stejná situace by byla při nastolení nového systému, kde bychom nejdříve naplnili databázi všemi známými materiály a produkty a teprve poté prováděli objednávky. Přidávání nových materiálů a produktů stále probíhá v omezené míře. Tato změna bude viditelná až s vydáním nové verze. Zájemci schopni si program zkompilovat sami ji však mohou vidět hned při použití aktuálního zdrojového kódu.

Pokud byste chtěli tuto činnost finančně podpořit, můžete tak učinit podle intrukcí s využitím mého variabilního symbolu. Pravidelnost je důležitější, než velikost částky. Umožní mi to věnovat této činnosti více času a jednou třeba i pracovat na plný úvazek.
Michal Mauser
Vykázaný uživatel
Vykázaný uživatel
Uživatelský avatar

Příspěvek od Michal Mauser »

Jelikož zakladatel Copiosis stále nezačal pracovat na nové aplikaci, tak jsem nějakou dobu testoval databázi v LibreOffice Base. Bohužel pro alespoň trochu užitečné funkce jsou nutná makra a s nimi spojené programování v cizích jazycích. Když jsem to chtěl obejít analytickými funkcemi přímo v databázi, tak jsem také narazil. Jiné, než vestavěné databáze jsou nepraktické, jelikož by to nemohl používat také někdo další bez technických znalostí.

Takže jsem si řekl, že budu úsilí raději věnovat opět programování v Rust a formuláře zkusím vytvořit ve webovém rozhraní, čímž se to alespoň naučím do budoucna. Pokud vše půjde dobře, tak původní terminálové verze Copiosis už nebude třeba. Nicméně to neznamená, že to hned bude krásné a online. Bude to stejná funkcionalita, akorát v prohlížeči. Zapnete program a přes prohlížeč se budete moci připojit pouze Vy a databáze bude pouze Vaše. Na druhou stranu to bude mít plnohodnotnou databázi sqlite namísto json souboru, což může být pro některé IT specialisty zajímavé. Teprve potom se uvidí, co dál. Pokud se ptáte, proč se raději nevěnuji Zdrojové ekonomice, tak je to snadné. Copiosis je podle mě dnes pro lidi mnohem přijatelnější a hlavně ho mohu použít okamžitě na své známé :twisted:

Dostal jsem také nabídku připojit se k cizímu projektu Zdrojové ekonomiky, ale rozepisovat se nebudu, jelikož jej považuji za přehnaně ambiciózní a nemají zatím vůbec nic. Až uvidím nějakou odvedenou práci, tak se uvidí.
Michal Mauser
Vykázaný uživatel
Vykázaný uživatel
Uživatelský avatar

Příspěvek od Michal Mauser »

Práce na webové verzi se pomalu sune kupředu. Momentálně mám připraveno vytváření uživatelů, produktů a stránku formuláře pro transakce. Jakmile bude hotové vlastní provedení transakce, tak vše (i přes nedodělanost) zveřejním a oslovím další komunity. Potom už nikdo nebude muset na nikoho čekat a můžeme konečně všichni rozjet něco praktického.
Michal Mauser
Vykázaný uživatel
Vykázaný uživatel
Uživatelský avatar

Příspěvek od Michal Mauser »

Konečně je čas zveřejnit první verzi webové aplikace Copiosis. Ještě spoustu věcí neumí a není zabezpečená, ale to podstatné zvládá i česky. Co nejde udělat přímo v aplikaci jde měnit pomocí sqlite3 - např. sqlitebrowser. Aplikace nebude fungovat na Windows XP.
Linuxová verze vyžaduje instalaci libsqlite3.

Po spuštění se v terminálu objeví odkaz, který nakopírujte do prohlížeče.
Pro smazání všech dat je nutné vypnout aplikaci a smazat soubor copiosis.sqlite.

A nakonec to nejdůležitější. Vyzývám všechny, kdo jsou schopni poskytovat nějaký produkt nebo službu (byť jen slevu), aby se zapojili a vytvořili komunitu okolo sebe a šířili myšlenku dál. Sám to hodlám spolu s NBR vzorcem používat jako spravedlivější míru pro výměny a evidenci. Jinak, než vlastním příkladem totiž svět nezměníme. Je načase zažehnout plamínek pravé civilizace...
Michal Mauser
Vykázaný uživatel
Vykázaný uživatel
Uživatelský avatar

Příspěvek od Michal Mauser »

Bohužel u balíčků pro windows chyběly vlivem mojí chyby šablony a program nepracoval správně. Bohužel jsem neměl k dispozici žádný jednoduše dostupný windows na testování, ale to už mám vyřešené. Prosím tedy zájemce, aby jej zkusili stáhnout znovu.

Balíčky najdete rovnou pod novou verzí, která již umožňuje také mazat transfery a měla by lépe ukazovat odkaz, který je po startu potřeba zadat do prohlížeče. Ve starších windows se bohužel mohou objevit nesmyslné sekvence znaků, což se svými omezenými znalostmi nedokážu opravit (cizí kód), ale snad se mi to podařilo dostatečně obejít.

Dalším cílem je přidání NBR algoritmu, abychom se vyhnuli co nejvíce subjektivním odměnám.
Michal Mauser
Vykázaný uživatel
Vykázaný uživatel
Uživatelský avatar

Příspěvek od Michal Mauser »

Právě jsem nahrál nové balíčky ke stažení. Hlavní novinkou je vzorec NBR na přidání produktu, na kterém to vlastně celé stojí. Aktualizace hodnot jsou stále možné pouze skrz sqlite. Toto a nějaké automatizované aktualizace NBR na základě statistiky jsou další v pořadí.
Zamčeno

Zpět na „Hodnoty a společenské systémy“