Stránka 1 z 1

Jak současný systém (ne)podporuje pokrok

Napsal: 12.09.2015, 13:06
od Michal Mauser
Často se setkáváme s argumenty, které poukazují na peníze jako jediný motor práce a pokroku. Brzy zveřejníme na webu článek, který tento stereotyp rozboří. Nicméně toto téma se může věnovat příkladům z reálného života.

Jeden příklad, se kterým jsem se dnes setkal, zde uvedu. Zabývám se poslední dobou zvukovým kodekem Opus, který svými kvalitami jednoznačně a podloženě překonává ostatní známé kodeky (např. mp3, AAC). Tento kodek jsem již nasadil jako sekundární vysílání pro Svobodný vysílač CS, ale jde pouze o konverzi, protože komerční (a údajně nejlepší) klientský vysílací/streamovací program tento kodek nepodporuje a podporovat zřejmě nebude a to z typických systémových důvodů. Ještě jednou zde uvedu, že Opus je zdarma a jeho zdrojové kódy jsou dostupné a bez tzv. copyleftu. Nic tedy nebrání jeho šíření, na rozdíl od dříve zmíněných.

Zřejmě první podnět k přidání podpory tohoto kodeku do tohoto vysílacího programu byl zveřejněn již v roce 2012 a nebylo na něj odpovězeno. Pokud si ale dáte tu práci, tak najdete obdobný dotaz na facebobku a to i s odpovědí (nutno rozkliknout komentáře):
Nicholas Kyriakides píše:any chance to support opus codec for streaming?
Spacial Audio píše:Unfortunately, that's not an easy codec for us to support and very few clients are requesting it.
Nicholas Kyriakides píše:But more started to use it now. Hope it will be added in the future! Some other broadcasting software's use it like proppfrexx onair and radioboss.
Na dotaz tedy firma odpověděla, že tento kodek by pro ně bylo složité podporovat a žádá ho příliš málo klientů. Podobně je tomu například s portováním programů, jako jsou videoeditory a CADy, na Linux.
Je tedy složité prakticky převzít už existující kód, který za ně bude neustále zdokonalovat někdo jiný zdarma, a vložit ho jen s malými úpravami do programu? Je složité neřešit licence, jako to museli dělat při podpoře mp3 a AAC, a nic za něj neplatit? Je tato firma opravdu tak neschopná, když nadšenci už dávno mají programy s tímto kodekem a šíří je zdarma (byť ne tak komplexní)? Pan Nicholas zmínil některé komerční firmy, které už podporu také zavedly. A třeba takový Gůgl na youtube tento kodek implementoval (kontejner WebM) a je k dispozici jako zvuková stopa (např. youtube-dl -f 251) a možná už i u nových kvalitních videí.
Jedná se tedy o typický případ brzdění pokroku z důvodu neziskovosti.
Jak se může nová technologie prosadit, pokud se o ní nikdo nedozví, protože ji nikdo neimplementuje, protože na ní nevydělá, protože ji nikdo nechce, protože o ní nikdo neví, protože ji nikdo neimplementuje... a takto stále dokola.

Někdo by mohl říci: "Tak proč nepoužijete tedy jiný program, když už existuje?"
Copak nevíte, jak obtížně se mění zavedený systém? ;)
A nebylo by to pohodlné pro posluchače s proprietárními Internet Explorer a Safari, protože to nikdo neimplementuje, viz zmíněný cyklus.

Re: Jak současný systém (ne)podporuje pokrok

Napsal: 24.06.2016, 08:14
od Michal Mauser
Chudáci certifikační autority přicházejí o zisky z tvorby bezcenných elektronických SSL certifikátů, které si stejně může na svém počítači vytvořit každý - akorát není tolik "elitní", aby se jeho certifikáty dostaly do prohlížečů a operačních systémů. A tak se některé autority rozhodly začít bojovat proti tomu "zlu", které je začalo vydávat zdarma a k tomu nabízí nástroje, jak jejich obnovu pohodlně automatizovat. To je přeci neslýchané!
https://www.duchdoby.cz/nekale-obchodni ... ty-comodo/

Takovéto chování není žádnou novinkou. Například ropný a automobilový průmysl s ním má obrovské zkušenosti co se brzdění pokroku týče.