Ivo prosím změňte si font či kodování klávesnice či pište raději bez diakritiky, nedá se to číst
No jsem zvědav na skutečnost. 13500 eur = cca 14 let u novějšího nízkoenergetického baráku (cca 25 000 kč/rok) cena energií za elektřinu a topení+TUV.
Pokud to opravdu funguje (což je otázka technických propočtů energie resp. práce výtlaku versus vložená energie, něco už někdo nakousl na youtube v komentářích pod videi), tak je to poměrně mastná, dost předražená částka i s ohledem na cenu vývoje za nějaký kompresor, trochu plastu a kovu + nějaká elektronika na to, že to je "otevřená iniciativa".
Pro Jana: Jestli jsem dobře pochopil z překladače tak fyzikální princip je takový:
V těch válcích se jeho část napumpuje vzduchem, což musí být docela výkonná čerpadla, aby to stíhala v době kdy ty jednotlivé válce procházejí spodní úvratí. Proto taky je asi technicky nutné aby to jelo celé pomaleji. Pokud bychom uvažovali s vyššími otáčkami, pak od určité rychlosti se zvyšuje odpor plného válce s vodou úměrně druhé mocnině rychlosti . Když se válce dostanou nahoru, tak jak je vidět na těch videích díky otvorům se zcela vypustí vzduch a válec se naplní vodou, jinak by to kladlo stejný odpor jako výtlak. I tak ale válce naplněné vodou mají dost velky odpor vody i při tvaru válce při cestě ke spodní úvrati. To si můžete ověřit pohybem vlastního těla (zkuste zrychlení nebo rovnou rychlý pohyb), kdekoliv ve vodě.
Proto ten výpočet musí být :
Práce vztlaku [tzn. nikoliv celý objem jednoho válce, ale jen to co stihnou čerpadla během spodní úvrati zaplnit] mínus (práce odporu válců zaplněných vodou jdoucích dolů + další ztráty třením + energie na čerpadla a automatiku + ztráty na převod energie na případných 12V či 24V) ) to vše při dané geometrii zařízení a rychlosti otáčení (točivý moment = síla x rameno).
Nejsem elektrotechnik, ani fyzik, ale osobně bych si udělal základní modul pro neustálý provoz a napajení čerpadel pro spuštění zařízení v serii a základní provoz domácnosti do 1kW (klidně i bez využití nechal puštěné naprázdno např. do vody ohřev TUV do větší nádrže, mrazák, zavlažování atd. ) a vedle udělal další modul, který by se spouštěl jen pro potřebu maximálních výkonů dimenzovaných na potřeby daného domu >> tzn. topení baráku a ohřev TUV (samozřejmě nízkoenergetických či pasiv nebo pak ještě další moduly v sérii), nebo pro účely vaření v kuchyni na indukční desce apod.. Samozřejmě vše by se dalo zautomatizovat, tak že žádný uživatel domácnosti by nemohl udělat nějaký kolaps tohoto řešení.
Každá ženská by v klidu počkala u plotny, než by se ji ukázalo, že již má výkon k dispozici, protože ženská této domácnosti už nepotřebuje chodit do práce vydělávat.
Pokud by totiž měl člověk zdarma k dispozici tolik energie tak většinu potravin bude taky zajišťovat ve vytápěném skleníku/domácí farmě a další úspory jsou taky v nabídce. Kdo je prostě energeticky nezávislý, je z velké většiny mnohem svobodnější než když je závislý na monopolech.
Svým způsobem by měla jít udělat replika toho principu v malé akvárku a stačí jen ta mechanická část tj. pohyb válců+čerpadlo, což by svým způsobem mohlo být i malé čerpadélko v akvárku + nějaký generátorek elekřiny pro dané čerpadlo, elektro část je při dostatečném výkonu (COP) už pak jen formalita.
Pokračováním této diskuse by tedy měl být :
1) propočet reality nějakým fyzikem (ať se nedopustíme chyb) - kdo to bude chtít velmi přesně, tak asi podle tohoto materiálu
https://is.cuni.cz/webapps/zzp/download ... 9/?lang=cs, ale z praxe povětšinou postačí i jednodušší postupy výpočtu a hrubými čísly energie spotřebované a vydané
2) pak teprve kdo má čas případné otestování výkonu vztlaku v akvárku
3) a hlavně diskuse o tom jak moc by současný systém dovolil lidem být až tak nezávislými na monopolech. Každý uvažující člověk si totiž umí spojit co vše by taková možnost mít svou dostupnou energii pro domácnost či ve větším měřítku pro provoz obce, udělal například u nás na vesnicích, jako národa kutilů. Alespoň já si to umím představit živě.