Znaky kryptofašismu

Prostor pro globální, obecná nebo taková témata, která se nehodí do žádné z výše uvedených kategorií.
Pravidla fóra
Než cokoli napíšete, prosíme, prostudujte si zdejší stručnou (N)etiketu (přímý odkaz ZDE), na jejíž neznalost nebude brán při případném řešení problému zřetel. Děkujeme. Tým fóra ETIQ.CZ, z.s.
Odpovědět
Bagrat
Nový diskutér
Nový diskutér

Příspěvek od Bagrat »

Návod, jak bezpečně rozpoznat kryptofašistu mezi demokraty

Demokracie je vláda většiny při zachování práv menšiny. Fašismus je vláda menšiny při zachování práceschopnosti většiny. Kryptofašista je fašista, který je nucen navenek předstírat, že je demokrat.
Vyznačuje se tím, že:
1. Má svoji pravdu a vehementně ji prosazuje. Pokud s ní nesouhlasíte, nařkne vás z ohrožení demokracie.
2. Má svoje zájmy a vehementně je prosazuje. Pokud se vzpříčíte jeho zájmům, přinejmenším vás nařkne z ohrožení demokratických hodnot.
3. Má svého nepřítele. Ukazuje na něho prstem. Pokud neukazujete s ním, přinejmenším vás nařkne z toho, že vás nepřítel zmanipuloval, anebo že pracujete pro nepřítele.
4. Miluje diskuze. Avšak vždy v nich vynechá první fázi. Ta spočívá v konfrontaci subjektivních názorů diskutujících s objektivně prokazatelnými fakty. Kryptofašista tuto fázi nepotřebuje, protože svoji pravdu považuje předem za objektivně prokázanou a svoje zájmy považuje předem za obecně legitimní.
5. Miluje vědecké důkazy, avšak pouze některé. Ty, které zpochybňují jeho pravdu nebo dokonce vyvracejí, eliminuje.
6. Nikdy vám věcně nevysvětlí, v čem se vlastně ve svých odlišných názorech mýlíte, ale rovnou přejde k vysvětlení, proč vězíte v bludu. Typické důvody, proč se podle něho mýlíte, jsou: nedostatek kritického myšlení, nedostatek vzdělání, flustrace ze společenského neúspěchu, stařecká demence, neschopnost orientovat se v moderní době, záliba v konspiracích, xenofobie aj.
7. Pokud se změní jeho zájmy, změní se zpravidla i jeho pravda.
8. Pokud se změní jeho zájmy, není vyloučeno, že se změní i jeho nepřítel.
9. Společensky se může prezentovat všemi možnými světonázorovými postoji a všemožnou politickou orientací. Může být marxista, katolík, muslim, budhista, ateista, trockista, monarchista, antifašista, liberál, socialista, konzervativec. To vše jsou přesně ty ukazatelé, podle kterých kryptofašistu nerozpoznáte, na nich právě vůbec nezáleží.
10. Důkazy pro svoje pravdy získává tím, že opakuje stále dokola tvrzení bez důkazů.
11. Legitimitu svých zájmů prokazuje tím, že svoje zájmy prezentuje jako všeobecně závazné normy.
12. Představa, že se jeho zájmy skutečně stanou všeobecně závaznou společenskou normou, ho svým způsobem vzrušuje a snaží se ji vehementně prosadit.
Odpovědět

Zpět na „Globální moderovaná diskuse“