ETIQ.CZ ID: 2023080804; lokalita: Jinonice; založeno 08.08.2023; dosud v řešení

Tento prostor slouží k zakládání a řešení jednotlivých incidentů spadajících pod městskou část Praha 5.

Moderátor: Martin Mojmír

Odpovědět
ETIQ.CZ, z.s.
Administrátor
Administrátor

Příspěvek od ETIQ.CZ, z.s. »

Založeno: 08.08.2023; ID ETIQ.CZ: 2023080804; ID Zmente.to: AUA83202306721; lokalita: Jinonice; GPS: 50.0448833N, 14.3539833E
 
 
Záznam ETIQ.CZ, z.s.

GPS souřadnice 50.0448833N, 14.3539833E zobrazí místo, kde se kromě cedule informující o zákazu skládky nachází skládka, viz ze snímků vytvořená koláž, kterou evidentně ÚMČ Prahy 13 nijak neřeší. Proto toto místo nahlašujeme prostřednictvím aplikace Změňte.to Magistrátu hl. m Prahy, který prosíme o úklid společně s nastolením na místě trvalého pořádku. Děkujeme za spolupráci.

Obrázek
 
 
Aktuální místně příslušný odpovědný starosta: Ing. David Vodrážka; pověřená vedoucí odboru životního prostředí: Mgr. Jana Gilíková; regionálně odpovědný primátor: doc. MUDr. Bohuslav Svoboda, CSc; komplexně odpovědný ministr životního prostředí: Mgr. Petr Hladík.

Reakce iniciativy ETIQ.CZ, z.s. na vymlouvající se článek Oslavme Den Země odpovědností časopisu Prahy 13 STOP z května 2021 ZDE.
Playlist některých tématických videí na ještě osobním YouTube kanálu předsedy neziskové iniciativy ETIQ.CZ, z.s. Martina Mojmíra Böhma ZDE.
 
 
Sami si můžete proklikáním, sledováním odkazů a osobními návštěvami ověřit práci svých zastupitelů a vyhodnotit, zda a do jaké míry Vám tato vyhovuje. Domníváme se, že pokud ÚMČ Prahy 13 nezvládá řešit tak základní úkony, jakými jsou obyčejná starostlivost o životní prostředí v souvislosti s odpovědným přístupem k odpadovému hospodářství, jen těžko dovedou konstruktivně řešit záležitosti složitější. Co si o tom myslíte Vy? Budeme rádi, pokud se k nám případně přidáte nebo nás podpoříte. Jak začít se dočtete, mimo jiné, ZDE. Konstruktivní změna společnosti je na každém jednom z nás!
ETIQ.CZ, z.s.
Administrátor
Administrátor

Příspěvek od ETIQ.CZ, z.s. »

Dle vyjádření Magistrátu hl. m. Prahy budeme v tomto případě neúspěšní. Citace reakce:
Dobrý den,

děkujeme za Váš podnět a návrh, jak změnit Prahu k lepšímu.

Bohužel Vám však musíme sdělit, že Vámi podaný podnět se týká pozemku, který není ve správě hlavního města Prahy, ani některé z městských institucí. Jedná se o soukromý pozemek a v těchto případech má Magistrát hl. m. Prahy značně omezené možnosti, protože nemůže zjednání nápravy vlastníkovi pozemku nařídit. Váš podnět bude nyní uzavřen, nicméně jsme jej poslali na příslušnou městskou část s prosbou o kontaktování majitele či správce objektu.

Níže posíláme odkaz na katastr nemovitostí, kde se můžete přesvědčit, že se nejedná o pozemek ve vlastnictví města či městské společnosti.

Odkaz na katastr.


Odpovědní jsou vlastníci, nebo správci objektu či pozemku, kteří pozemek spravují anebo mají v pronájmu.

Je nám líto, že Vám nemůžeme zaslat příznivější odpověď, ale věříme, že se podaří městské části kontaktovat majitele a domluvit nápravu.

S pozdravem a přáním hezkého dne

tým změňte.to
Tímto vyjádřením odkazujícím v podstatě jen na prosbu ÚMČ Prahy 13 jsme se velmi rychle zase zklamali. Pokusíme se tedy v tuto chvíli, stejně tak jako jsme tak učinili v případě této letité skládky, požádat ÚMČ Prahu 13 o odvoz již alespoň sesbíraného, napytlovaného odpadu.

Každopádně je skutečně velmi smutné, že naše státní orgány jsou v těchto záležitostech poněkud vykleštěné. Zvlášť jedná-li se o v ČR obecný problém.

Správným legislativním postupem v této věci by mělo být zprvu napomenutí vlastníka, jímž je dle katastru nemovitostí firma Prokopské údolí s.r.o. vedená jednatelem Václavem Velkoborským (dat. nar. 2. října 1957, U železné lávky 567/12, Malá Strana, 118 00 Praha 1) s výzvou k urychlené nápravě, a to celé pod hrozbou vysoké pokuty v řádu desítek až stovek tisíc korun za první neřešený prohřešek, což by v případě nereagování v konečném důsledku mělo vést až k vyvlastnění pozemku se zákazem podnikání a veřejně prospěšným pracem. Utržené peníze by se měly rozdělovat 50% dílem do rozpočtu městské části a 50% dílem do rozpočtu státu s tím, že z těchto peněz by byly nápravy financovány. V tuto chvíli s žádostí o alespoň vyklizení nelegální skládky budeme kontaktovat Ing. Danu Céovou z ÚMČ Prahy 13.

Magistrátu hl. m. Prahy jsme odeslali následující odpověď:
Hezký den,

mrzí mě, že nemáte pravomoci ani zájem záležitost relevantně řešit. Naše vyhodnocení jsme si napsali do našeho fóra společně s dalším naším následujícím postupem. V případě zájmu o přečtení viz viewtopic.php?p=3073#p3073 .

Děkuji za Vaši odpověď, kterou beru na vědomí.
Martina Koťarová
VIP uživatel
VIP uživatel

Příspěvek od Martina Koťarová »

Vážená paní inženýrko.

Znovu se na Vás obracím s žádostí o pomoc ohledně odpadu. Při procházce z Nových Butovic do Prokopského údolí jsme objevili černou skládku a to hned za cedulí s vyhláškou, že v tomto prostoru je jakákoliv skládka zakázána pod pokutou (směšných) 500 Kč. Odpad je sice napytlovaný a připravený k odvozu, ale majitel pozemku se zřejmě nemá k dokončení. Kontaktovali jsme i Magistrát hl. m. Prahy, ten prý však nemá k řešení příslušné kompetence. Více informací včetně umístění skládky naleznete zde: viewtopic.php?t=755

Chtěla bych Vás tedy požádat o zajištění odvozu odpadu, jako tomu bylo v případě naší úklidové akce - viz. níže nebo zde: viewtopic.php?p=3029#p3029, nebo o kontaktování majitele pozemku, aby pod výhrůžkou pokuty odpad sám odvezl. Pokud však bude pokuta výše uvedených 500 Kč, asi obě víme, že se na to majitel vykašle. Proto bych preferovala odvoz ze strany ÚMČ Prahy 13.

Předem děkuji za pomoc a vyjádření, jak budete v této věci postupovat.

S pozdravem
Martina Koťarová
VIP uživatel
VIP uživatel

Příspěvek od Martina Koťarová »

Dana Céová píše:...asi Vás tentokrát moje odpověď nepotěší, ale jedná se o území MČ Praha 5 a zároveň o soukromý pozemek. Na pozemcích chatové kolonie víme o vleklých problémech s bezdomovci i s nepořádkem, ovšem řešení není v naší kompetenci, protože se jedná o území jiné městské části a na odvoz odpadů z těchto ploch nemůžeme vynakládat finanční prostředky z rozpočtu MČ Praha 13.
Martina Koťarová píše:Vážená paní inženýrko,

obrátili jsme se na ÚMČ Prahy 5 i na Magistrát hl. m. Prahy, bohužel nikdo z nich vzniklou situaci řešit nechce a nebude. Zkusila jsem proto ještě Vás, nicméně Vašim slovům o financování záležitostí spadajících pod jinou městskou část rozumím.

Děkuji za odpověď a přeji pěkný den.
Dana Céová píše:Tak to mne mrzí, obávám se ovšem, že se té oblasti všichni bojí a my sice uklízíme pytle i z cizích pozemků když není zbytí, ale opravdu jen na území naší MČ.
Martina Koťarová píše:Zkoušeli jste to přes trestní oznámení? Nebo to máme zkusit my? Případně budete mít nějaké doporučení? My se totiž nebojíme...
Dana Céová píše:Vzhledem k tomu, že se jedná o MČ P5 doporučení nemám, my spolupracujeme s MP Praha 13 a naši strážníci takové věci docela úspěšně řeší, ale jak to chodí na pětce opravdu nemám tušení.
Martina Koťarová píše:Děkuji, přizpůsobíme se...
ETIQ.CZ, z.s.
Administrátor
Administrátor

Příspěvek od ETIQ.CZ, z.s. »

Kontrola: 20.08.2023; ID ETIQ.CZ: 2023080804; ID Zmente.to: AUA83202306721; lokalita: Jinonice; GPS: 50.0448833N, 14.3539833E
 
 
Záznam ETIQ.CZ, z.s.

Při dnešní kontrole nebyla v místě zjištěna žádná změna, a to ani přes tvrzení strážníka Městské policie Praha hájícího mimo jiné nekompetentního vedoucího úředníka z ÚMČ Prahy 5 pana Tikala, že bude vyvezeno do cca týdne. Naopak se k nám dostaly včera později večer poněkud zajímavé informace o údajných mafiánských praktikách ÚMČ Prahy 5 ve spojitosti s prostorem a jeho tehdejšími a současnými vlastníky. Tyto provázanosti nás však zajímají a budeme řešit pouze v souvislosti se znečišťováním životního prostředí na daném místě, na to ostatní nemáme kapacity a musí řešit už někdo jiný.
ETIQ.CZ, z.s.
Administrátor
Administrátor

Příspěvek od ETIQ.CZ, z.s. »

Od p. Milana Tikala, DiS z ÚMČ Prahy 5 přišla včera následující odpověď:
ZmapujTo 22.08.2023, 12:28 píše:Děkujeme za upozornění - zařazeno do dnešního svozu černých skládek. Hezký den. Tikal
Důkaz ve formě obsahu tímto uzavřené fotohlášky ZmapujTo jako vyřešené ZDE: https://www.zmapujto.cz/map/issue/226269

Obrázek

Ze zkušenosti víme, že takové oznámení často znamená lež. Každopádně jakmile pominou horka, půjdeme místo opět zkontrolovat.

Dnes přišla odpověď rovněž z Magistrátu hl. m. Prahy prostřednictvím změňte.to:
Změňte.to 23.08.2023, 09:55 píše:Dobrý den,

obdrželi jsme k Vašemu podnětu vyjádření Úřadu městské části Praha 5, které zasíláme níže:

„Dobrý den,

Nejedná se o skládku na veřejném prostranství. Jde o úklid pozemku zahrádkářské kolonie spolku ZO ČZS Pod Majerovic. Pytle s odpadem jsou připravené k odvozu. Ceduli se zákazem skládky instaloval spolek, jak je z fotodokumentace patrné. MČ Praha 13 situaci řešit nemůže, neboť se pozemek nachází na území MČ Praha 5. Jak z výše uvedeného vyplývá, nejedná se o pozemek pro občany veřejně dostupný.“Podnět byl tímto uzavřen, děkujeme za Vaši iniciativu a zájem zlepšovat naše město.

S pozdravem a přáním hezkého dne

tým změňte.toPodnět AUA83202306721
Kontaktní e-mail: ***
Váš podnět: GPS souřadnice 50.0448833N, 14.3539833E zobrazí místo, kde se kromě cedule informující o zákazu skládky nachází skládka, viz ze snímků vytvořená koláž, kterou evidentně ÚMČ Prahy 13 nijak neřeší. Proto toto místo nahlašujeme prostřednictvím aplikace Změňte.to Magistrátu hl. m Prahy, který prosíme o úklid společně s nastolením na místě trvalého pořádku. Děkujeme za spolupráci.
Lokace: 50.0449585272101, 14.35370374470949 (mapa)
Datum a čas: 8. 8. 2023 23:40:23
V první řadě je nutno podotknout, že vstup na místo je dokořán a označení soukromého pozemku zde žádné není. Pokud je pozemek soukromý a nemá-li mít na něj třetí strana přístup, existuje zákon takové označení nařizující.

Dále i když je pozemek soukromý, existují zákony takový sklad s únikem škodlivin do okolí zakazující. A zejména pak existují zákony nařizující úřadům konání. Zákony jsou nejen zde dlouhodobě porušovány a ať se v tomto místě úklid na základě našeho podnětu provede, nebo nikoli, toto téma poslouží minimálně jako jeden z přímých důkazů laxnosti českých úřadů.
ETIQ.CZ, z.s.
Administrátor
Administrátor

Příspěvek od ETIQ.CZ, z.s. »

Kontrola: 27.03.2024; ID ETIQ.CZ: 2023080804; ID ZmapujTo.cz: 241654; GPS: 50.0458367N, 14.3579783E
 
 
Záznam iniciativy

Při kontrole místa 27.03.2024 bylo zjištěno, že odpad je vyvážen pouze tehdy, pokud na něj někdo (my) upozorní a to ještě po našich složitých snahách. Jinak se napytlovaný hromadí na místě a jelikož se pytle protrhávají, kontaminuje životní prostředím tím, že se obsah vsakuje do půdy a/nebo uniká vlivem větru do okolí mimo jiné chráněné oblasti Prokopského údolí. Magistrát hl. m. Prahy přístupný prostor nekontroluje, nápravu nesjednal, nemá o to sebemenší zájem, ačkoli je upozorňován, což být nemá, nýbrž má pracovat samostatně. Pouze jednou zajistil odvoz a tím to skončilo.

Provedli jsme tedy nové nahlášení prostřednictvím aplikace ZpamujTo.cz sloužící nám zároveň pro ověřování autentičnosti, načež vyčkáme, zda do 27.04.2024 bude, nebo nebude prostor vyčištěn a od té doby udržován v čistotě. Pokud při kontrole po 27.04.2024 se bude na místě odpad stále nacházet, přistoupíme v rámci organizace již k právním a mediálním krokům. Budeme zároveň hlídat, zda se odpad začne na místě hromadit v budoucnu znovu a pokud ano, oznamovat to budeme Magistrátu hl. m. Prahy nadále už společně s čísly oznámení a výraznější medializací. Není přeci možné, aby aplikace, které mají pomáhat, sloužily jen na odvádění pozornosti a úředníci si z lidí dělali legraci.

Aplikaci Změňte.to jsme nepoužili, neboť dlouhodobě nefunguje. V mobilu neumí pojmout více než dvě fotografie, vypisuje chybu 500 a z webu nefunguje po vyplnění všech údajů, ačkoli je to správně, zadání GPS lokace a tlačítko Odeslat. Zřejmě záměrně. Magistrát hl. m. Prahy jsme tedy informovali napřímo. Konkrétně mailem odpovědnou osobu s přímým pověřením, pana Dana Frantíka. Doručenku evidujeme.

O stanovišti informujeme nyní i v rámci ETIQ.CZ ID 2023080806 ZDE (ID ZmapujTo.cz v odkazu). Tady komplexněji v rámci celého areálu.
 
 
Fotodokumentace

Pro zvětšení klikněte na obrázek. Na obrázku se nachází fotodokumentace tří námi opakovaně nahlášených nalezišť pod uvedenými ZmapujTo.cz ID z 27.03.2024. Obrázek týkající se napytlovaného odpadu, tedy tohoto ID, je spodní veprostřed. Ostatní dlouholeté kontaminující skládky.

Obrázek
 

Posloupnost odpovědnosti
 
Aktuální primárně odpovědná osoba: vlastník pozemku Prokopské údolí s.r.o.
Aktuální sekundárně odpovědná osoba: prezident republiky Petr Pavel co by jmenující do funkce ministra životního prostředí Petra Hladíka
Aktuální terciárně odpovědná osoba: primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda mající na starost úřad Magistrátu hl. m. Prahy a péči o Prahu
Aktuální kvartárně odpovědná osoba s přímým pověřením: vedoucí oddělení péče o zeleň Magistrátu hl. m. Prahy Ing. Dan Frantík
 
 
Sami si můžete proklikáním, sledováním odkazů a osobními návštěvami ověřit práci svých zastupitelů a vyhodnotit, zda a do jaké míry Vám tato vyhovuje. Domníváme se, že pokud Magistrát hl. m. Prahy nezvládá řešit tak základní úkony, jakými jsou obyčejná starostlivost o životní prostředí v souvislosti s odpovědným přístupem k odpadovému hospodářství, jen těžko dovedou konstruktivně řešit záležitosti složitější. Co si o tom myslíte Vy? Budeme rádi, pokud se k nám případně přidáte nebo nás podpoříte. Jak začít se dočtete, mimo jiné, ZDE. Konstruktivní změna společnosti je na každém jednom z nás!
Odpovědět

Zpět na „Za Čistou Prahu 5 - incidenty“